Передачі українською мовою виходять у середу з 08:00 до 09:00
Image and video hosting by TinyPic

L'UCRAINA E' AI CONFINI СON L'UNIONE EUROPEA E NON AI CONFINI CON L'EUROPA! 
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА І МЕЖУЄ З ЄС, А НЕ ЗНАХОДИТЬСЯ НА МЕЖІ З ЄВРОПОЮ!


Четвер, 22.02.2018, 09:37

Четвер, 22.02.2018, 09:37

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ
НАВІГАЦІЯ
TICKET online
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
FRIENDS&PARTNERS
СТАТИСТИКА
UniCredit інформує
СОЦІАЛЬНА РЕКЛАМА
ТРУДОВА МІГРАЦІЯ
НАША КНОПКА

АКТУАЛЬНІ ВІДЕО
Вхід

Головна » 2014 » Жовтень » 27 » ОПІРОСТІЙКІСТЬ ЯК ЗДАТНІСТЬ ЛЮДИНИ ВИСТОЯТИ СЕРЕД ТРУДНОЩІВ
10:54
ОПІРОСТІЙКІСТЬ ЯК ЗДАТНІСТЬ ЛЮДИНИ ВИСТОЯТИ СЕРЕД ТРУДНОЩІВ

У світлі трагічних подій, що розвиваються в Україні чи у світі загалом, евентуальний психічний розлад є однією з дуже небезпечних загроз, яка може несподівано спіткати людину та її близьких, а отже мати для всіх дуже серйозні наслідки. Втрата коханої людини чи роботи, війна або тяжка хвороба, автокатастрофа або авіакатастрофа є різними прикладами життєвого досвіду, які, однак, можуть досить сильно дестабілізувати психічний баланс людини. Нераз випадковий збіг цих подій часто наражає людину на пережиття сильних емоції, які можуть спровокувати в ній сильні почуття глибокої невизначеності чи навіть депресії. З часом, однак, дехто адаптовується до цієї ситуації та знаходить в собі силу, щоб йти далі, натомість інші знемагають від тягару і просто заломлюються. Саме тому, сьогодні в Україні є надзвичайно важливо почати говорити про таку здатність людини як опіростійкість, навіть тому, що це абсолютно новий термін у психології, який повинен стати предметом для додаткового вивчення і активно поширюватися серед нашого суспільства.


Світлина сайту: claudiamandara.it

На Заході цей термін (походить з англійської мови — resilience) вже досить поширений, а в Україні про нього ще мало хто знає. Насправді опіростійкість не може не викликати в нас зацікавлення, як і не може залишити нас без відповіді на питання: що саме дозволяє людині адаптуватися до важкої ситуації і що потрібно їй робити, щоб не зламатися?

Відповідь на це питання може дати новий термін «опіростійкість». Будь-кому з нас прекрасно відомі такі терміни як «опір» чи «стійкість». Вони є поширеними як у фізиці так і у психології. В загальному визначенні термін «стійкість» — це науковий термін, який виражає здатність певного матеріалу та його природню властивість, яку він має, тобто його вміння зберігати свою структуру чи відновити свою первісну форму після зазнання певного фізичного впливу чи деформації. У психології, натомість, цей термін асоціюється зі здатністю людини, тобто з її природним вмінням вистояти серед сильних стресових подій чи обставин, впоратися з ними і реорганізувати своє життя в позитивному напрямку.

Варто знати, що люди з високим рівнем опіростійкості спроможні ефективно боротися з різними негараздами, навіть найважчими, вміють надати їх існуванню новий імпульс і навіть досягнути в житті надзвичайно важливі цілі.

Що сприяє їм в цьому? Як би це банально не звучало, а весь секрет знаходиться саме у здатності людини протистояти негативам. Йдучи назустріч, а не піддаючись несприятливим впливам чи трагедіям, людина виробляє в собі опіростійкість, яка її лише загартовує та зміцнює, а не послаблює. Як правило, мова йде про оптимістичних, гнучких і творчих людей, які вміють працювати в команді, а отже збагачують себе в такий спосіб власним досвідом та досвідом інших. Тому опіростійкість слід сприймати як психічну функцію, яка змінюється з плином часу по відношенню до набутого досвіду і, перш за все, по відношенню до змін самих психічних механізмів, які лежать в її основі.

Сузанна Кобаза, професор психології Чиказького  Університету, довела, що особи, які є здатними впорюватися з різними негараздами життя, тобто опіростійкі, якісно демонструють одночасно три якості: старанність, контроль та відчувають смак до викликів життя.

Стосовно такої людської якості як старанність, то це ніщо інше як схильність людини до участі в діяльності. Людина з цією рисою, не стоїть на місці, вона є активною, не лякається втоми, не покидає легко "поле бою”, є уважною, прагне завжди чогось нового і розглядає труднощі реалістично, не впадаючи у відчай. Щоб старанність була, в житті необхідно мати цілі і бажати їх досягнути. Їх слід прагнути, боротися за них і вірити в них.

Стосовно такої людської якості як контроль, то тут мова йде про переконання людини, що вона є взмозі домінувати ту чи іншу ситуацію, свої дії і має чітке розуміння того, що та чи інша ситуація є під її контролем. Щоб людина з цією рисою могла вправно домінувати різні життєві ситуації, вона повинна вміти радикально змінювати свою стратегію по відношенню до тої чи іншої ситуації. Наприклад, вміти в деяких випадках діяти рішучо з великою оперативністю або вміти чекати терпеливо на принагідний момент.

Натомість, стосовно такої людської якості як відчуття смаку до викликів життя, то тут мова йде про готовність людини сприймати зміни. Людина з цієї рисою здатна вбачати у змінах позитивні аспекти і мінімізувати у них їх негативи. Іншими словами, різні зміни сприймаються нею більше як стимул для зростання ніж як трудність, яку слід уникнути за будь-яку ціну, а самі проблеми розглядаються людиною, як стимул, а не як загроза. Така людина, як правило, є творчою, тобто відкритою, гнучкою.

Старанність, контроль і смак до життєвих викликів є особистісними рисами людини про наявність яких, вона може бути свідомою, а отже і надалі зростати харизматично та заохочувати до цього інших. Проте нераз буває і так, що людина не є свідомою того, що ці якості в ній є, а отже не намагається їх в собі розвивати і як наслідок, - впадає в розчарування, депресію і наражає себе на небезпеку психічного розладу.

Опіростійкість — це не характеристика, яка є присутньою або відсутньою в індивідуумі. Це здатність людини, яка консолідує в собі поведінку, думки і дії, які можуть бути виявлені, вивчені і усвідомлені людиною, а отже є «рятівним колом» для тих, хто не бажає наразити себе на небезпеку психічного розладу.

Мати високий рівень опіростійкості не означає не експерементувати на собі труднощі або стреси життя, як і не означає бути непомильними. Проте мати високий рівень опіростійкості означає бути готовими змінювати себе у випадку необхідності, вміти усвідомлювати те, що помилятися — це по-людськи і вміти виправити хід свого життя на краще.

Що сприяє людині розвинути в собі високий рівень опіростійкості? Високий рівень опіростійкості можна розвинути у різний спосіб. Найголовнішим з них є підтримка і розвиток відносин з турботливими та солідарними людьми. Такими є волонтерські асоціації, тобто громадські організації культурного, соціального або соціальної промоції та інших спрямувань, які об'єднують в собі однодумців, що здатні надавати суспільству якісну допомогу в тій чи іншій сфері. Іншими словами, стати членом певної спеціалізованої волонтерської асоціації, тобто громадської організації, дає людині змогу не лише пізнати себе, але й реалізувати себе у відносинах з іншими. Активна участь у волонтаріаті — це той тип відносин, який створює в людині атмосферу любові і довіри, а також надає їй психологічну підтримку і сповнює її добром, вірою та надією на краще, а отже ефективно виробляє в ній належний рівень опіростійкості. Іншими чинниками, які якісно розвивають в особі цю здатність є: позитивний погляд на себе, розуміння і усвідомлення набутих якостей, розвиток сильних сторін власного характеру. Це вміння ставити перед собою реалістичні цілі і план послідовної реалізації етапів їх досягнення. Це розвиток комунікативних навичок та здатність людини вирішувати проблеми, т.зв.  «problem solving». Зрештою це прекрасна здатність контролювати власні імпульси та емоції.

Шляхи, які можуть привести людину до збільшення рівня опіростійкості є численними. Шукаючи найбільш придатну стратегію для підвищення власного рівня опіростійкості, людині варто зосередити свою увагу на досвіді власного минулого життя, тобто намагатись виявити в собі ті ресурси, які є її особистими сильними пунктами.

Способом, який полегшує людині ідентифікувати в собі наявність цих ресурсів, є проба дати відповіді на ці прості запитання:

- Які саме події були для мене особливо напруженими?

- В який спосіб ці події вплинули на мене?

- У важку хвилину я намагався/намагалася знайти людей, щоб поговорити з ними про мої проблеми?

- Наскільки важкий період дав мені нагоду пізнати себе і яким був мій спосіб взаємодії з іншими?

- Чи стала корисною для мене надана мною допомога іншим людям, які, як і я у свій час, переживали важкий момент?

- Я був спроможним/спроможною подолати труднощі і яким чином?

- Що посприяло мені поглянути з більшою впевненістю на моє майбутнє?

Чому ми терпимо? У кожній мові, кожне одне слово має своє значення. Часто на бенкетах, днях народження, іменинах, весіллях, і т. п., ми абсолютно незадумуючись, бажаємо одне одному «терпіння» і, повірте, це побажання збувається. Щоб змінити стан речей, слід задуматись над значенням власних слів і того, що ми хочемо сказати або побажати комусь. На превеликий жаль, терпіння є частиною нашого життя, проте вміти терпеливо переносити терпіння — це якість, дар, чеснота. Тому, щоб людина могла легше переносити терпіння, а отже, щоб вона могла бути опіростійкою, краще сказати їй наступне: «я бажаю Тобі терпеливості у переношенні Твоїх терпінь» або «я бажаю Тобі бути опіростійким/опіростійкою». По-італійськи, це можна сказати в наступний спосіб: «Ti auguro di essere resiliente». Такі побажання не ображають людину, а навпаки надають їй наснагу і роблять її сильнішою.

Д-р. Альбіна Швед

психолог

(волонтер асоціації «Психологи для Народів»)

м. Ріміні

P.S. Від нашої редакції хочемо додати, що ця асоціація є однією з волонтерських асоціацій, яка входить до Волонтерського Корпусу Національної Служби Цивільного Захисту Італії.

Переглядів: 622 | Додав: Правознавець
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Ми не співпрацюємо з українофобними, расистськими, порнографічними, піратськими та іншими аморальними сайтами. Відповідальність за достовірність фактів, цитат та інших відомостей, у тому числі і малюнків до статтей, у розділі новин, несуть автори публікацій, що містять гіперпосилання на джерело. Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на Інформаційне агентство УНІАН, суворо забороняється. При передруку наших матеріалів посилання (для Інтернету - гіперпосилання) на italawguide.at.ua обов’язкове.
Всі права застережено © 2010-2018