Передачі українською мовою виходять у середу з 08:00 до 09:00
Image and video hosting by TinyPic

L'UCRAINA E' AI CONFINI СON L'UNIONE EUROPEA E NON AI CONFINI CON L'EUROPA! 
УКРАЇНА - ЦЕ ЄВРОПА І МЕЖУЄ З ЄС, А НЕ ЗНАХОДИТЬСЯ НА МЕЖІ З ЄВРОПОЮ!


Вівторок, 23.10.2018, 20:00

Вівторок, 23.10.2018, 20:00

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ
НАВІГАЦІЯ
TICKET online
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
FRIENDS&PARTNERS
СТАТИСТИКА
UniCredit інформує
СОЦІАЛЬНА РЕКЛАМА
ТРУДОВА МІГРАЦІЯ
НАША КНОПКА

АКТУАЛЬНІ ВІДЕО
Вхід

Головна » 2015 » Грудень » 1 » Що таке мафія і чому вона небезпечна для держави та суспільства?
15:46
Що таке мафія і чому вона небезпечна для держави та суспільства?

Такі терміни як «клан» чи «мафія» в Україні є досить поширеними, проте в українському суспільстві, на превеликий жаль, знання та розуміння цих термінів є ще досить туманними та поверхневими. Такий стан речей не може не хвилювати, адже незнання суті цих термінів наражає суспільство та державу на небезпеку і становить загрозу для їх якісного майбутнього. Старше покоління мабудь ще пригадує такі італійські фільми як «Падріно», тобто хресний батько та «Спруд». Насправді, обидва ці фільми є надзвичайно глибокими у своїй суті. Перший чітко висвітлював суть того, що таке мафія і що таке мафіозні клани, а другий висвітлював мужню та непохитну боротьбу італійської держави у співучасті з суспільством з цим жахливим феноменом. Якщо брати для прикладу Україну, то і в ній теж є присутній цей феномен, але на превеликий жаль, держава та суспільство і надалі залишаються осторонь цієї проблеми і абсолютно на неї не реагують. Тому настав час пробудитись зі сну незнання і серйозно замислитись над якістю нашого майбутнього.

Чому це важливо? Якщо сьогодні пересічному українцю в Україні поставити питання типу: «як ви вважаєте, існує в Україні мафія та її клани?» або ж «чи знаєте ви що таке мафія?», то ймовірно на обличчях більшості українців з'явиться усмішка. Така реакція є цілком зрозумілою, адже такі терміни як «клан» чи «мафія» на превеликий жаль у розумінні українців асоціюються виключно з Італією. Натомість якщо поставити такі ж питання українцям, які мешкають в Італії чи в інших країнах західного світу, то реакція на їх обличчях буде абсолютно іншою, оскільки громадяни України за кордоном прекрасно знають що таке мафія, її клани, яку небезпеку вони у собі несуть і скільки невинних людей загинули від рук мафії. Насправді, жертвами мафії та її кланів не лише в Італії стали сотні людей, серед яких судді, прокурори, політики, медики, єпископи, священики, монахи, монахині, журналісти, підприємці, поліцейські, звичайні громадяни, тобто будь-хто, хто рішуче боровся і продовжує боротись проти мафії або завдає їй значної шкоди чи навіть просто поразки. В Україні ж українці залюбки називають свої бари чи ресторани іменем мафії або ж її кланів, хизуються цим і навіть не задумуються над тим, що в такий спосіб вони рекламують цю особливо небезпечну злочинну організацію. Сьогодні серед найпопулярніших назв часто можна побачити такі як «Мафія», «Клан», «Падріно» «Кòза Нòстра», тощо.

Чому держава бореться з мафією? Держава робить це тому, що ця особливо небезпечна злочинна організація є фактично раком, який поїдає легальний світ, знищує майбутнє нації і перетворює її у конгломерат рабів ХХІ століття.

 

...”В Україні ж українці навіть залюбки називають свої бари або ресторани іменем мафії чи її кланів, хизуються цим і навіть не задумуються над тим, що в такий спосіб вони рекламують цю особливо небезпечну злочинну організацію”.

 

Що натомість ми бачимо в Україні? В Україні ми бачимо приголомшуюючу картину. Окрім барів та ресторанів чи інших громадських закладів, які рекламують міжнародну злочинність, навіть деякі колишні державні мужі часів екс президента України Віктора Ющенка, сьогодні дозволяють собі відверто і гордо заявляти на цілу країну про те, що в них маленькі клани, а великий клан є лише у сучасного президента України Петра Порошенка. З огляду на це постають наступні питання: «чи усвідомлює собі вагу цих слів українське суспільство особливо у світлі тих подій, що відбулись на Майдані і які продовжують відбуватись на Сході нашої країни?», а також те «чи збагнули українці суть небезпеки в меседжі пана Віктора Балоги?». Щож, щоб збагнути меседж пана Балоги, треба зрозуміти що таке мафія і чому вона небезпечна для держави та суспільства.

Етимологія. Термін «мафія» вказує на особливий і специфічний тип кримінальної організації, яка діє на основі власного “кодексу честі”, має своєрідні поняття про державний устрій, а також власні “цінності”. Ці характеристики відрізняють її від ординарних бандформувань організованої злочинності. Однією з найвідоміших у світі організацій такого типу є беззаперечно сицилійська мафія, яка називається Кòза Нòстра, що в перекладі на українську мову означає «наша справа».

Справжнє походження цього терміну і цього явища по сьогоднішній день залишається невизначеним. За даними різних дослідників цього феномену, мафія, як таємне злочинне суспільство, бере походження від секретної іспанської секти Ґардуна. Інші дослідники натомість стверджують, що мафія бере свій початок від сектретної секти Беаті Паолі, що в перекладі з латинської мови на українську означає «Блаженний Павло», яка діяла в Італії приблизно у дванадцятому столітті. Першою особою, яка написала про цю злочинну організацію ще в далекому 1838 році був П'єтро Калà Уллòа. Він був посадовою особою Королівства Обох Сицилій. У своїй доповіді про мафію він зазначив наступне: «У різних королівствах та різних країнах світу дуже активно почали організовуватись так звані “братства”, які почали активно цікавитись великою політикою. Їх псевдопартії залежать виключно від свого “батька”. Вони представляють себе благородними організаціями та користуються захистом і підтримкою політикуму. Ці “братерства” мають навіть свої спеціальні фонди. Кошти з цих фондів спрямовуються на потреби “суспільства”: на підкуп виборців, на корупцію держпосадовців, на просування своїх депутатів у парламент, на вбивство незручних та непокірних громадян чи держслужбовців». Як самі бачите, цей опис не може не вражати, адже він повністю відповідає і сьогоденню України.

Стосовно етимології, тобто походження терміну «мафія», то вперше його було використано у 1863 році у в'язниці м. Вікàрія ді Палермо стрів Сицилія) під час постановки п'єси «мафіузі де ла Вікàрія», тобто мафіози м. Вікарія. Авторами п'єси були Джузèппе Ріццòтто та Ґаетàно Мòска. Вдруге термін «мафія» було використано тодішнім місцевим журналістом Джузèппе Пітрè. У одній зі своїх статей, що були присвячені темі розвитку мафіозних кланів, Пітрè пояснював, що термін «мафія» означав тісну та секретну групу осіб "видатного рівня".

Окрім вищенаведених, існує також і інше пояснення про походження слова «мафія». Деякі дослідники схильні до думки, що це слово має арабське походження, через свій корінь споріднення, який однак, не є дуже близьким відповіднику, що знаходиться у древній латинській чи грецькій мові. Такий підхід до арабської мови пояснюється тим, що в десятому столітті нашої ери у Сицилії вже існувала окрема ісламська спільнота. На думку мовознавця Дієґо Ґамбèтта, похідне слово ймовірно походить з арабської мови. Зокрема слово مهياص , тобто «mahyas» означає чванство або ж хвалитися агресивністю. Натомість інший мовознавець Ло Мòнако стверджує, що термін «мафія» походить від арабського слова مرفوض , тобто «marfud», що в перекладі з арабської на російську мову означає «изгой» і вказує на древній італійський термін «mafiusu». Цей термін означав в той час зарозумілість, жагу до влади, безстрашність та гордість як здатність зверхності над кимось.

Ще інший італійський мовознавець Сàнті Коррèнті категорично відкинув походження терміну «мафія» з арабської мови. На його думку цей термін є досить недавнім і походить він не з арабської мови, а з тосканського діалекту в якому існує слово «maffia». Подібної думки є і Пасквàле Натèлла. У своєму науковому пошуку він згадує як у містах Віченца і Тренто, що знаходяться на півночі Італії, місцеве населення часто вживало слово «maffia», який означав гордість. До речі, в регіоні Калабрія, особи, які належали до злочинного “братства” носили спеціальну зачіску, що була притаманна лише мафіозам, тобто тим, які належали до цієї організації.

У 1853 році Вінчèнцо Мортiллàро у своєму новому словнику сицилійсько-італійської мови, пояснював термін «мафія» у наступний спосіб: «слово “мафія”, означає гордість. Воно перейшло в італійську мову з п'ємонтезького діалекту і є еквівалентним слову камòрра”, що означає місцевий осідок».

Серед причин зародження цього феномену, безсумнівно є факт існування на півдні Італії класу насильницьких і без скруполів совісті ґвардіанів, тобто “вартових”, які володіли нелегальною зброєю і підпорядковувались виключно своєму ватажкові, так званому “батькові”. Ґвардіани самовільно захоплювали чужу власність як приватну так і державну, тероризували селян і власників невеликих маєтків. Завдяки організованим розбоям, ґвардіани встановлювали на певній території свій лад та власні принципи “юстиції”, протиставляючись в такий спосіб державній владі. Там, де не можливо було когось підкупити, питання вирішувалось збройним методом. Отже мова йде про колишніх грабіжників, злодіїв, які були піддані юстиції, а після відбуття покарання організовувались у спеціальні секретні “братства” для повалення демократичного устрою та цивілізованого життя у державі. Зокрема вони виступали проти освіти та розвитку культури, адже прекрасно розуміли, що культура в собі містить розвиток та знання і сприяє поширенню правової культури громадян, а отже робить їх свідомими і такими, які є здатні чинити опір злочинності. Через скоєння насилля та постійного залякування населення, мафіози демонструвати громадянам їх “могутність” і давали їм чітко розуміти хто командує на їх території. Пізніше ці “братства” збагнули, що заробляти можна значно більше, перебуваючи на державних посадах. Саме тому мафіози (члени мафіозних кланів, тобто кланів мафії) почали цікавитись великою політикою та великим бізнесом. Скоєння таких злочинів як вбивства було доручено матеріальним виконавцям, тобто ординарним ґвардіанам, які є членами “братства” або “організації” (термін “організація” дуже широко поширений в Росії та Україні) у якості вбивць. Отже у ментальності і у діях мафіозів відбулось значне сальто якості, яке давало їм значні шанси швидко і впевнено утвердитись на високому державному рівні.

Першою конкретною “благодійною” акцією нової мафії у різних регіонах Італії стала дистрибюція харчів такі як: мука, рис, макарони, хліб, олія, тощо та прямий підкуп виборців за мізерні гроші. Такі акції мафія активно проводила через свої “благодійні громадські організації” особливо перед виборами. Чому люди йшли по “допомогу”? Доведені мафією до мізерії, люди не мали іншого виходу, бо голод та злидні змушували їх підкорятися встановленому мафією злочинному порядку. Тому добровільно-примусово приймали зі “щедрої руки” злочинців цю “допомогу”. Фактично це є аналогом того, що роблять сьогодні в Україні українські мафіозні клани. Проблема однак в тому, що люди цього не усвідомлюють, з цим не боряться і що найгірше, - про це не говорять публічно!

 

...Зокрема вони виступали проти освіти та розвитку культури, адже прекрасно розуміли, що культура в собі містить розвиток та знання і сприяє поширенню правової культури громадян, а отже робить їх свідомими і такими, які є здатні чинити опір злочинності”

 

Історія розвитку мафії. Щоб досягти повного контролю над певною територією, мафія спочатку почала контролювати сільські місцевості та сферу громадського транспорту. Пізніше вона почала контролювати гірничодобувну промисловість та тваринництво. Через здатність корумпувати, мафія поширила свій вплив на міста, а згодом і на державні органи: органи правопорядку, суди, на місцеву владу. Мафіози найчастіше ставали менеджерами великих підприємств, організаторами виробничої сфери і навіть податківцями та суддями, просуваючи в ці сфери своїх людей і збагачувались від доходів суспільства, серед якого вони жили і працювали.

Боротьба Італії проти мафії. На щастя цей жахливий феномен протривав недовго. Починаючи з 1921 року різні італійські уряди розпочали активну боротьбу проти мафії. Зокрема, італійським парламентом було прийнято закон про спеціальну прокуратуру, яка займається злочинами мафії, було прийнято спеціальні закони, а також прописано нові злочини, що увійшли до Кримінального Кодексу Італії, які визначають мафіозну діяльність, а також передбачають позбавлення волі мафіозів та їх довічне перебування у тюрмах особливого режиму. Окрім цього було створено спеціальний департамент та підрозділ поліції з особливим статусом, який і сьогодні називається «DIA» (Слідчий Департамент Антимафія), було розроблено спеціальну програму захисту свідків, тощо. Звісно, що на таку позицію держави мафіозні клани відповіли дуже жорстоко. По всій території Італії почались масові вбивства держпосадовців, суддів, агентів поліції, прокурорів, тощо. Мафія через свої клани всіляко намагалася залякати уряд та населення, але стійкість і мужність влади разом з населенням не дали мафії себе перемогти. Відтоді мафія Італії почала діяти підпільно, але не зважаючи на це, вона і сьогодні щодня зазнає сильних поразок з боку органів правопорядку та юстиції.

Сучасний аналіз даного феномену представляє мафію як особливий тип організованої злочинної організації, що утверджує свою діяльність на рівні державної системи, яка заснована і базує свою діяльність на соціальному консенсусі (згоді). Суспільство її легітимізує через “соціальний контроль”, тобто через вибори. Головною гарантією її існування є ніщо інше, як особлива соціальна підтримка або іншими словами соціальна симпатія. Клани, які належать до так званої в певних колах “організації”, мають у свою чергу свої власні типові структури і часто будують свою діяльність на моделі державної економіки, але паралельно і в тіні. Фінансуються вони через численні типи незаконної діяльності, а також через найрізноманітніші типи легальної діяльності використовуючи незаконні методи.

Боси мафії, які часто перебувають у втечах, переховуючись від сил правопорядку, спілкуються в основному письмово. Наприклад в Італії, вони часто використовують невеличкі клаптики паперу через своїх зв'язкових, тобто ґвардіанів, оскільки не завжди в змозі спілкуватися з усіма своїми підлеглими (главами кланів), адже всі засоби зв'язку прослуховуються та контролюються поліцейською службою комунікацій.

Босів мафії у своїх колах називають поважними особами і навіть людьми честі. Вони виконують функції “суддів”: приймають скарги замість місцевої влади, вирішують фінансові конфлікти, що часто виникають у сім'ях, просять і отримують голоси для потрібного кандидата, який після свого обрання, відповідає взаємністю, надаючи клану, який його просунув, всю необхідну інформацію від певного державного органу чи місцевої державної адміністрації, а також і системи правосуддя. Таким чином, мафія представляє себе не в якості анти-держави, а в якості «держави», яка існує паралельно з правовою державою і надає суспільству свої послуги, а також встановлює свої податки і управляє ними. Серед них: відкати, шантажі, позика грошей, конвертація грошей, тощо і здійснює свою діяльність на певній території країни або ж на всій її території.

Проте це не лише єдиний приклад мафіозної діяльності. Мафіозна діяльність - це непрозора діяльність мера, який присуджує близьким до нього людям, ту чи іншу діяльність в місті у тій чи іншій сфері без проведення прозорого конкурсу. Це також може бути викладач школи чи професор університету, який “спрощує шляхи” для проходження студентом того чи іншого екзамену або для отримання студентом атестату/диплому і отримує за це “нагороду” у формі взятки. Це також і уряд, який призначає на державні посади людей зі свого кола, знайомих, рідних, тощо.

Збагнувши те, що таке мафія, не залишаймось осторонь цієї проблеми, бо байдужіть вбиває. Настав час пробудитись зі сну байдужості та серйозно замислитись над тим, яке майбутнє ми собі бажаємо і надалі.

 

Ліц. Андрій Грицевич

правозахисник МЦВП ЮНЕСКО

Переглядів: 2149 | Додав: Адміністратор
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Ми не співпрацюємо з українофобними, расистськими, порнографічними, піратськими та іншими аморальними сайтами. Відповідальність за достовірність фактів, цитат та інших відомостей, у тому числі і малюнків до статтей, у розділі новин, несуть автори публікацій, що містять гіперпосилання на джерело. Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на Інформаційне агентство УНІАН, суворо забороняється. При передруку наших матеріалів посилання (для Інтернету - гіперпосилання) на italawguide.at.ua обов’язкове.
Всі права застережено © 2010-2018